ACTIV-U:  Aktivirajte zdrav življenjski slog s svetovanjem

Kratek opis dobre prakse
Projekt ActivU obravnava temo, spodbujanje udeležbe v telesni dejavnosti (PA), podpiranje izvajanja Priporočila Sveta o krepitvi zdravja, po smernicah EU.
V tej smeri je cilj projekta ActivU povečati ozaveščenost in spremeniti vedenje nekdanjih aktivnih državljanov s posebnimi potrebami in brez njih, v smeri zdravega aktivnega življenjskega sloga z obogatitvijo postopkov svetovanja in predpisovanja za učinkovito uporabo telesne dejavnosti in drugih zdravstvenih vedenj.
Projekt ActivU je usklajen z znanstvenimi dokazi, ki kažejo, da so nekdanji aktivni državljani posebna populacija starejših. Tako je ActivU pilotni program za razvoj spletnih skupnosti prakse za ozaveščanje, znanje in spremembo vedenja o zdravem aktivnem življenjskem slogu med nekdanjimi aktivnimi državljani v organizacijah in državah udeležencev, ki bi se lahko na koncu razširil po vsej EU.
ActivU združuje 8 evropskih organizacij s področja športa, starejših in izobraževanja za certificiranje praktikov (trenerjev) in spodbujanje zdravega aktivnega življenjskega sloga med nekdanjimi aktivnimi državljani (praktikanti). V vsaki od 8 partnerskih držav je v okviru programa pripravništva sodelovalo 32 trenerjev in 64 pripravnikov. Pred začetkom programa so nekdanje aktivne državljane profilirali in pregledali z uporabo kratke metode merjenja, trenerji pa so bili usposobljeni in certificirani za posredovanje pri nekdanjih aktivnih državljanih prek programa e-usposabljanja, ki poteka v 8 evropskih državah.

Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
NVO / Izobraževanje odraslih
Neformalno / vseživljenjsko učenje
 

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Sestavljen je iz spletnega programa usposabljanja za izvajalce in spletne učne platforme za udeležence.
Usposabljanje za vodje traja približno 6 srečanj v trajanju 12 ur.
Spletno učenje naj bi trajalo približno 20 ur.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
Starejši in trenerji, ki delajo s starejšimi.

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
Raziskave:
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO1-Wellbeing-and-retirement_review.docx Senior
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO2-Former-active-citizens-profile.docx

Program usposabljanja za trenerje:
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-1_TrainingForTrainers.docx
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-2_TrainingForTrainers.docx
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-3_TrainingForTrainers.docx
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-4_TrainingForTrainers.docx
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-5_TrainingForTrainers.docx
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO4-Module-6_TrainingForTrainers.docx
 
Priročnik:
https://activuproject.eu/wp-content/uploads/2022/11/IO7-Handbook-Best-Practice.pdf

Namen in cilji dobre prakse
Posebni cilji projekta so:
1.       Razviti skupnosti prakse za ozaveščanje in znanje o aktivnem življenjskem slogu med nekdanjimi aktivnimi državljani, praktiki, akademiki in zainteresiranimi stranmi na področju športa/dela;
2.       Okrepiti izmenjavo znanja in najboljših praks s poudarkom na spremembi vedenja nekdanjih aktivnih državljanov za zdrav aktiven življenjski slog z uporabo e-učnih gradiv in pripravništva, ki ga spremljajo specializirani trenerji;
3.       Obveščanje ciljnih skupin o posebnih pogojih zdravega aktivnega življenjskega sloga med nekdanjimi aktivnimi državljani;
4.       Oblikovanje in razvoj meritev samoporočanja in e-učnih vsebin na področju zdravega aktivnega življenjskega sloga za podporo nekdanjim aktivnim državljanom pri ocenjevanju njihovega zdravega aktivnega življenjskega sloga;
5.       Povečati ozaveščenost športnih deležnikov in oblikovalcev politik o prednostih uporabe spletnih virov zdravega aktivnega življenjskega sloga za spremembo vedenja nekdanjih aktivnih državljanov.
Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Trenerji se osredotočajo na uporabo znanja in spretnosti, pridobljenih na spletnem tečaju, pri vodenju udeležencev usposabljanja iz različnih držav udeležencev. Vsak partner je vodil delo in sodelovanje članov tehničnega odbora, trenerjev in udeležencev usposabljanja iz svoje države. Na splošno je bilo svetovanje in predpisovanje opredeljeno v razmerju 1 izvajalec usposabljanja na 2 udeleženca usposabljanja.
Odnos je bil oseben, cilj pa sprememba vedenja udeležencev usposabljanja v zvezi z njihovo telesno dejavnostjo in drugimi vedenji, povezanimi z zdravjem (opredeljenimi s posebnimi potrebami; npr. kajenje, uživanje alkohola, prehrana, prekomerna telesna teža).

3 uporabljena ključna načela
1. Motivacija in vključenost
2. Sodelovalno učenje
3. Prenos učenja

Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
Literatura poudarja, da k vrednosti vpliva prehoda iz aktivnega življenja v upokojitev in pripravljenosti na upokojitev prispevata tudi dve razsežnosti (Ryan, Newton, Chauhan in Chopik, 2017; Schwaba in Bleidorn, 2019). Posledično je mogoče upokojitev doživeti bolj pozitivno, če sta na voljo priprava in načrt, v primerih predčasne upokojitve pa gre za odločitve, ki jih delavec sprejme na lastno pobudo in niso izsiljene zaradi zdravstvenih ali socialnih razlogov.

Druge informacije
/

                 
Država: Italija