MOČ V STAROSTI

Kratek opis dobre prakse
Cilj programa je uvesti vadbo za zdravje za starejše odrasle, ki jim grozi funkcionalno nazadovanje. Dejavnosti vključujejo svetovanje o vadbi, vodeno vadbo za moč in ravnotežje ter dejavnosti na prostem. Poleg rednega programa ima projekt tudi letno akcijo Pojdi ven s starejšimi, s katero izzove prostovoljce v nevladnih organizacijah, študente, strokovnjake za oskrbo starejših, družine in sosede, da gredo ven s starejšimi odraslimi.
 
Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
Dejavnosti programa so organizirane v sodelovanju med nevladnimi organizacijami in javnimi občinskimi sektorji (socialni, zdravstveni, izobraževalni, kulturni in športni sektor), koordinira in usmerja pa jih Inštitut Age. Projekt financirajo Center za financiranje organizacij socialnega varstva in zdravja (STEA), Ministrstvo za izobraževanje in kulturo ter Ministrstvo za socialne zadeve in zdravje.

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Program se v občinah izvaja v triletnem obdobju. Zadnje obdobje se je začelo leta 2021 in se nadaljuje. Program vključuje usposabljanje vodij skupin in naslavlja odbore za vadbo starejših odraslih ter odločevalcev, da bi izvajalcem vadbe in odločevalcem posredovali izkušnje starejših ter pospešili izpolnjevanje njihovih želja.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
· 75+ samostojno živeče fizično neaktivne osebe
· fizično aktivni prostovoljci, starejši od 60 let, ki so pripravljeni delovati kot prijatelji vadbe
· skupine za medsektorsko sodelovanje in koordinatorji v občinah

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
https://www.voimaavanhuuteen.fi/content/uploads/2022/01/Presentation_Strength_in_old_age_2022.pdf

Namen in cilji dobre prakse
·         Začetek z dokazi podprtega svetovanja, vodene vadbe za moč in ravnotežje ter dejavnosti na prostem za samostojno živeče starejše odrasle (75+) z zmanjšano funkcionalno zmogljivostjo.
·         Izboljšanje mišične moči in ravnotežja starejših, ravni energije in socialne interakcije
·         Ustvariti starostnikom prijazno okolje (enostavno gibanje in orientacija; varna površina/teren, poti, klopi, razsvetljava itd.)
·         posredovanje izkušenj starejših ponudnikom vadbe in nosilcem odločanja.

Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Evalvacija Inštituta za staranje kaže, da se v triletno mentorstvo vključuje vedno več občin (38 občin 2010-2015; 48 občin 2016-2021; 23 občin 2021- v teku). Zaznani učinki sodelovanja v vadbeni skupini so: izboljšano razpoloženje in socialne interakcije, raven energije, ravnotežje, mišična moč in vsakodnevna telesna aktivnost.

3 uporabljena ključna načela
1. Sodelovanje
2. Individualizacija
3. Socialno učenje


Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
/
Druge informacije
/

                 
Država: Finska