POKOJNINA NI NAMENJENA (ZGOLJ) POČITKU

Kratek opis dobre prakse
S tem projektom želijo izvajalci razširiti in razviti socialne storitve v skupnosti, vključiti starejše in vse druge upokojence v programe aktivnega staranja.

Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
Dobro prakso je izvedla lokalna nevladna organizacija v mestu Daruvar. Dejavnosti so izvajali visoko usposobljeni izobraževalci na različnih družbenih področjih, ki so zanimiva za starejše. Glede na vrsto dejavnosti (delavnica, predavanje, tečaj, izlet itd.) je bil časovni okvir za njeno izvedbo od nekaj ur do več dni. Večina dejavnosti se organizira v prostorih nevladne organizacije.

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Vse dejavnosti so usmerjene v skupino. To dobro prakso je mogoče organizirati v zelo kratkem času. Organizirati morate lokalne starejše, da pridejo na začetno srečanje, predstaviti, kaj želite z njimi početi, zbrati njihove ideje, želje in predloge ter začeti organizirati dogodke. Pri tej dobri praksi so enote lokalne samouprave (dve občini) pomagale z dodatnimi sredstvi, potrebnimi za izvedbo.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
Večinoma starejši in občasno njihove družine.

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
Poleg delovnega gradiva za delavnice in/ali predavanja je bilo pripravljenih več publikacij za starejše in še več jih bo.
 
Diabetična kuharska knjiga (samo v hrvaščini) http://hvidra-daruvar.com/wp-content/uploads/2023/11/Dijabeticka-kuharica-Doza-sporta-doza-zdravlja.pdf  
 
Zdravo staranje (samo v hrvaščini) https://hvidra-daruvar.com/wp-content/uploads/2023/11/Zdravo-starenje-Doza-sporta-doza-zdravlja.pdf

Namen in cilji dobre prakse
Cilja dobre prakse sta razvoj zdravih navad s športnimi in rekreativnimi dejavnostmi med starejšo populacijo ter dvig ravni znanja na področju preprečevanja bolezni in ohranjanja zdravja.
 
Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Dobra praksa je bila ocenjena na podlagi povratnih informacij udeležencev.
Poleg tega je bilo ob visoki stopnji aktivne udeležbe in prispevka udeležencev očitno, da so jim dejavnosti všeč, zlasti tiste, pri katerih lahko dejavno prispevajo. Na primer, ko so se po predavanju o tem seznanili s prakso preizkušanja in priprave zdrave hrane, so na naslednje srečanje prinesli hrano, ki so jo pripravili doma (predavanj o zdravi hrani je bilo več).

3 uporabljena ključna načela
1. Celostni pristop k aktivnemu staranju
2. Vključevanje in sodelovanje skupnosti
3. Aktivno vključevanje in sodelovanje

Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
Starejše državljane je težko motivirati za vadbo ali izobraževanje, torej za dejavnosti, povezane z ohranjanjem zdravja. S to prakso so organizatorji spoznali, kaj jih omejuje in demotivira, ter to znanje uporabili pri organizaciji novih dejavnosti, ki so povečale povezovanje deležnikov, izmenjavo izkušenj in sodelovanje med organizacijami civilne družbe in lokalno skupnostjo z intenzivnim lokalnim mreženjem, izmenjavo metodologije in inovacij.

Druge informacije
/

                 
Država: Hrvaška