PROJEKT 65 PLUS

Kratek opis dobre prakse
Projekt prispeva k izboljšanju kakovosti življenja in socialne vključenosti starejših, opozarja na znanje, izkušnje in modrost starejših ter dokazuje, da starost 65 let in več pomeni več (več časa, več intelektualne svobode, več možnosti izbire). S 7 programi želi starejše spodbuditi k aktivnemu in ustvarjalnemu preživljanju časa ter izboljšati njihovo socialno vključenost.
•         Dostava knjig do vrat – dostava knjig in revij v domove za starejše v Zagrebu in za osebe z omejeno mobilnostjo
•         Slikosat – brezplačne umetniške delavnice za starejše, katerih namen je spodbujati ustvarjalno izražanje;
•         Tečaj informacijske pismenosti – brezplačne delavnice za IT in informacijsko pismenost za osebe tretjega življenjskega obdobja;
•         Srečanja generacij – predavanja, delavnice in pogovorne sobe za predšolske otroke, v katerih aktivno sodelujejo člani starejše generacije in prenašajo svoje znanje.
•         Učilnica brez meja – brezplačni izobraževalni programi (delavnice in predavanja), namenjeni opolnomočenju starejših na področju varstva človekovih in materialnih pravic ter zdravstvenega in socialnega varstva.
•         Razstava 65 plus – razstava članov skupine starejših;
•         Telovadnica – vadba, posebej zasnovana in prilagojena za starejše ljudi.
 
Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
Projekt 65 plus poteka v 27 knjižnicah mesta Zagreb. Izvaja se redno ves teden, njegov cilj pa je vključiti najkvalitetnejše storitve v redne dejavnosti v vsaki od knjižnic v mreži Knjižnice mesta Zagreba.

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Projekt se je začel leta 2008 in je še vedno aktiven.
Programi se izvajajo v 27 knjižnicah mesta Zagreb.
https://www.kgz.hr/hr/65-plus-1296/65-plus-aktivnosti/56846

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
V program 65+ se lahko vključijo starejši, člani mreže Knjižnice mesta Zagreb

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
https://www.kgz.hr/hr/65-plus-1296/65-plus-o-projektu/56845

Namen in cilji dobre prakse
Dolgoročni cilji projekta:
•         Povečanje socialne vključenosti in krepitev medgeneracijske solidarnosti
•         izboljšanje kakovosti bivanja v domovih za dolgotrajno oskrbo in nastanitev,
•         približati knjižnico kot kraj, ki zadovoljuje potrebe po informacijah, kulturi, razvedrilu, izobraževanju in druženju,
•         vključitev najkakovostnejših storitev za pripadnike tretjega življenjskega obdobja v redne dejavnosti vseh knjižnic v mreži Knjižnice mesta Zagreb.

Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Število udeležencev in dogodkov v projektu nenehno narašča.
Stalno naraščanje števila dogodkov in obiskovalcev: https://www.mirovina.hr/price/jeste-li-znali-da-u-knjiznicama-grada-zagreba-postoje-razni-programi-za-osobe-starije-od-65-godina-donosimo-vise-informacija/

3 uporabljena ključna načela
1. Varno in prilagodljivo učno okolje, v katerem se odrasli počutijo cenjene, spoštovane in se počutijo udobno pri izražanju svojih misli in mnenj.
2. Poudarjanje vrednosti različnih perspektiv
3. Izkoriščanje prednosti udeležencev – predhodne izkušnje starejših je treba priznati in jih vključiti v učno izkušnjo.

Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
/
Druge informacije
/

                 
Država: Hrvaška