VZTRAJAJTE, DOSEZITE CILJE, PRIDOBITE NAGRADO: krepitev prostovoljstva starejših

Kratek opis dobre prakse
Ta projekt je nastal zaradi nujne potrebe po reševanju socialne izolacije, s katero se soočajo starejši ljudje po upokojitvi. Dejavniki, kot so izguba zakonca, ločitev od družine in zmanjševanje socialnih vezi, pogosto vodijo v osamljenost, kar vpliva na samospoštovanje in namen. Posledice se razširijo na težave z duševnim zdravjem in telesne bolezni.
Da bi to preprečili, je bil razvit program Senior Award, ki starejšim posameznikom ponuja različne priložnosti, da delijo svoje znanje in spretnosti, ki so jih pridobili v življenju.
Projekt je usklajen z merilom strategije Evropa 2020, ki predvideva povečanje udeležbe odraslih v vseživljenjskem učenju na 15 %. Pobuda priznava ključno vlogo izobraževalcev odraslih in se osredotoča na izboljšanje njihovih spretnosti za učinkovito sodelovanje s starejšimi posamezniki, ki jih motivira za aktivno udeležbo v družbenih dejavnostih, vseživljenjskem učenju in prostovoljstvu.
 
Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
·         Raziskovalni inštitut/Center Neherlands
·         Nevladna organizacija/društvo/socialno podjetje Slovenija
·         Visokošolska ustanova (terciarna raven) Bolgarija
·         Nevladna organizacija/društvo/socialno podjetje Latvija
 
Ta projekt deli idejo, da nikoli ni prepozno (ali prezgodaj), da se vključite v prostovoljne dejavnosti. Vključuje starejše in izobraževalce starejših odraslih ter druge ponudnike formalnega in neformalnega izobraževanja odraslih, zato je za sodelovanje minimalen pogoj.
Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Partnerji projekta so skupaj razvili tri intelektualne rezultate:
·         Spletno orodje za starejše odrasle in izobraževalce odraslih “Promotion of Senior Adults’ volunteerism” (Spodbujanje prostovoljstva starejših odraslih) , ki vključuje knjižnico virov z aktivnimi povezavami do organizacij, ki sprejemajo prostovoljce, pravnih aktov, knjig, raziskovalnih člankov, programov usposabljanja prostovoljcev itd. Prav tako je na voljo brošura “Prostovoljstvo v starosti. Zakaj pa ne!”, v kateri so predstavljene resnične zgodbe, katerih namen je navdihniti in spodbuditi prostovoljstvo starejših.
·         Program Senior Award, ki vključuje spletni priročnik za prostovoljce, 20 navdihujočih/motivacijskih zgodb (10 pisnih in 10 video), dnevnik udeleženca za beleženje njegovih/njenih dejavnosti in razmišljanj ter zloženko o programu.
·         Priročnik za izobraževalce odraslih – praktike “Pomagajmo jim postati prostovoljci. Kaj morajo izobraževalci odraslih vedeti o prostovoljcih in prostovoljstvu?” o tem, kako podpreti prostovoljstvo starejših. Vključuje učni načrt in gradivo za usposabljanje (4 moduli) za samostojno učenje. Vsak modul je dopolnjen z vprašanji za razmislek, dejavnostjo za prebijanje ledu in dvema vajama.

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
Projekt je namenjen starejšim in izobraževalcem starejših odraslih – izobraževalcem odraslih, ki so vključeni v ponudnike formalnega in neformalnega izobraževanja odraslih, pa tudi organizacijam, ki se primarno ne ukvarjajo z izobraževanjem (npr. skupnostni centri, kulturni domovi, knjižnice, muzeji, nevladne organizacije, prostovoljski centri itd.

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
http://www.gogetaward.eu/
 
https://gogetaward.eu/wp-content/uploads/2021/08/gga_brochure_4-1.pdf
 
https://www.utzo.si/en/projekti/keep-going-reach-goals-get-an-award-empowering-senior-volunteerism/
 
https://epale.ec.europa.eu/en/blog/nothing-much-expected-older-people-you-dont-say
 
https://projectsforyou.eu/en/strategicpartnership/
 
 https://youtu.be/xjtcNHsCYpo?t=2

Namen in cilji dobre prakse
Cilj projekta je izboljšati socialno vključenost in položaj starejših, omogočiti starejšim odraslim, da živijo in delujejo kot aktivni državljani, spodbujati izobraževanje odraslih in starejših odraslih, spodbujati prostovoljstvo starejših in skrb za socialno varnost.
 
Cilji so bili:
1.Omogočiti starejšim državljanom, da se vključijo v učenje in prostovoljne dejavnosti
S prostovoljstvom so želeli
* povezati “neaktivne” starejše ljudi s svetom aktivnih ljudi;
* povečati ozaveščenost o vprašanjih starejših ljudi;
* prispevati k socialni pravičnosti s spreminjanjem perspektiv.

 2. Okrepiti kompetence izobraževalcev odraslih za podporo starejšim prostovoljcem pri doseganju ciljev osebne rasti
3. Ozaveščati javnost o vprašanjih, povezanih s starajočo se družbo, in o koristih, ki jih ima lahko prostovoljstvo starejših za dobrobit družbe.

Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Povratne informacije partnerjev:
https://www.youtube.com/watch?v=VhmOch4aEL4
https://www.youtube.com/watch?v=nswHUgyXcfs
https://youtu.be/LpvY2CZJisw

3 uporabljena ključna načela
1. Sodelovanje – ta projekt spodbuja aktivno udeležbo učencev, da delijo svoje znanje, sposobnosti in zmožnosti, ki so jih pridobili v celotnem življenju.
2. Spodbujanje učencev k pridobivanju izkušenj – učenje je uspešno, če je utemeljeno in okrepljeno z informacijami, pridobljenimi z izkušnjami. Učenčeva zrelost in intelekt odločata o potrebi po več izkušnjah in drugih učnih orodjih.
3. Skupni cilj – določiti skupne cilje in naloge, ki so smiselni in pomembni za vse udeležence ter krepijo občutek enotnosti in namenskosti.

Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
/
Druge informacije
/

                 
Država: Bolgarija