ZDRAVJA SE JE MOGOČE NAUČILI – oblikovanje tečajev usposabljanja odraslih za zdravo življenje

Kratek opis dobre prakse
Zdravstveno stanje prebivalstva je eden največjih izzivov današnje družbe. Statistični podatki kažejo, da se število telesnih in duševnih bolezni v različnih skupinah prebivalstva dramatično povečuje.
Novi, inovativni izobraževalni moduli bodo oblikovani za ciljne skupine na podlagi primarnega modela Double HUG, razvitega na Danskem, in primarnega programa ABC, razvitega in izvajanega v Avstraliji. Moduli usposabljanja za izobraževalce odraslih so na voljo skupaj s priročnikom za pristop Double HUG in programom ABC.
Vsi udeleženci mobilnosti in ustvarjalci rezultatov so učitelji – izobraževalci odraslih v sodelujočih organizacijah, ki imajo dolgoletne izkušnje z zagotavljanjem usposabljanja. Predvideno je, da bo projekt neposredno vplival na 170 udeležencev. Ker je razvoj modulov za tečaje stalen proces, bo imelo od uporabe izdelkov projekta koristi še več oseb iz ciljnih skupin in strokovnjakov. Projekt ni pomemben le za nosilce projekta ali posamezne udeležence, temveč tudi za družbo, ki jo predstavljajo, lokalne skupnosti, občine in ne nazadnje na državni in evropski ravni.
Projektne dejavnosti spodbujajo državljanstvo in aktivno udeležbo ter spodbujajo strpnost in ozaveščenost skupnosti, vključno z bolj trajnostnim razvojem naše družbe. Rezultati projekta so izobraževalni moduli na temo učenja o zdravem življenjskem slogu, ki naj bi izboljšali kakovost procesa usposabljanja, so inovativni in vključujoči za vsako ciljno skupino. Rezultati projekta se bodo zaradi uporabnosti razširjali med druge ustanove za izobraževanje odraslih. Nov pristop in inovativno usposabljanje bosta privlačna za ciljne skupine in bosta pripomogla k zmanjšanju neenakosti na področju zdravja za zgoraj navedene ciljne skupine.

Vrste okolij, v katerih se izvaja dobra praksa
NVO / Izobraževanje odraslih / Civilna družba
Neformalno izobraževanje

Vseživljenjsko učenje
   

Časovni okvir za izvedbo dobre prakse
Rezultati so štirje različni moduli usposabljanja, en splošni modul usposabljanja, priročnik, ki ga lahko ciljna skupina uporabi kot celoto ali ločeno. Projekt kot rezultat zagotavlja celovit modul usposabljanja za učenje o zdravju v štirih jezikih (angleškem, danskem, litovskem in portugalskem), ki so dostopni strokovnjakom, ki delajo z ljudmi iz ciljne skupine, kar pomaga doseči pomemben in pozitiven učinek na podlagi najboljše strokovne prakse.  

Tip udeležencev, ki jih podpira dobra praksa
Ciljna skupina projekta niso le učeči se odrasli, ampak tudi:
1) Mladi z nižjo izobrazbo, tisti s telesnimi, duševnimi in učnimi motnjami ali slabim duševnim zdravjem;
2) osebe z zmanjšano aktivnostjo in mobilnostjo zaradi invalidnosti;
3) dolgotrajno brezposelne osebe;
4) neaktivne in starejše osebe;

5) ljudje, ki jih pestita stres in slabo počutje.

Viri, uporabljeni kot del dobre prakse
Zdravja se je mogoče naučiti – priprava tečajev usposabljanja odraslih za zdravo življenje:
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/project-result-content/77210b6e-4a34-43ce-bc0a-aa0bca7ce5d8/Manual_-_English.pdf 
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/project-result-content/255e19da-a533-4a01-b46b-81d38009cbcf/DOUBLE_HUG_ABC_for_old_people_EN.pdf 

Načrt usposabljanja:
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/project-result-content/e6a9aa1c-0840-4563-91f0-1d59c2c214d8/Training_plan.pdf

Namen in cilji dobre prakse
Nameni in cilji dobre prakse so:
·         zagotoviti dragoceno orodje za usposabljanje strokovnjakov, ki delajo z ranljivimi posamezniki v skupnosti, da bi jim pomagali napredovati na poti osebnega okrevanja.
·         razširiti in spodbujati spretnosti in znanje strokovnjakov, ki delajo z različnimi ciljnimi skupinami, o zdravem življenjskem slogu in zmanjševanju neenakosti na področju zdravja.
·         oblikovati in preizkusiti module usposabljanja na tem področju (zdravstvena vzgoja in zdrav življenjski slog, promocija duševnega zdravja) na podlagi inovativnega pristopa, ki je že priznan v drugih državah.

Dokazila, zakaj primer velja za primer dobre prakse
Na spletni strani z rezultati projektov Erasmus+ (https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2019-1-DK01-KA204-060292) je bil ta projekt izbran kot primer dobre prakse.  

3 uporabljena ključna načela
1. Razvoj praktičnih veščin za strokovnjake
2. Razširitev znanja in zdravstvena vzgoja
3. Inovativne in prilagodljive učne metodologije

Dodatne izkušnje, ki jih lahko pridobimo iz primera
Projekt se osredotoča na zagotavljanje dragocenega orodja za usposabljanje strokovnih delavcev, ki delajo z ranljivimi posamezniki. Pri tem je poudarjeno načelo razvoja praktičnih spretnosti, ki poudarja potrebo po tem, da strokovni delavci pridobijo specifične, uporabne spretnosti, ki jih lahko neposredno uporabljajo pri svojem delu. Usposabljanje, ki je tesno povezano s scenariji iz resničnega sveta, povečuje sposobnost strokovnih delavcev, da učinkovito podpirajo posameznike na njihovi osebni poti okrevanja.

Druge informacije
/

                 
Država: Danska