Vsi vemo, da se evropsko prebivalstvo stara, vendar se zdi, da je to “največji gospodarski in družbeni izziv” že po definiciji nepravično. Kljub temu gre za ciljno skupino zelo izkušenih, z življenjskimi spretnostmi bogatih (relativno) mladih starejših, vendar se ob prehodu v upokojitev njihovo zanimanje za sodelovanje v kakršni koli obliki izobraževanja in rekreacije pogosto bistveno zmanjša, saj menijo, da je prišel “čas počitka”. . Raziskave kažejo, da je tovrstno drastično zmanjšanje dejavnosti, s katerimi smo vsak delovni dan polnili svoje življenje in pogosto nezavedno krepili svoje ključne in druge kompetence ter kot aktivni člani delovne družbe poskrbeli tudi za minimalni delež rekreativnih dejavnosti, pogosto povezanih z delovnim mestom.
Če naj bi bilo aktivno staranje “proces optimizacije možnosti za zdravje, sodelovanje in varnost z namenom izboljšanja kakovosti življenja v starosti”, to dejansko pomeni, da mora aktivno staranje posamezniku omogočiti, da ostane aktiven v poznejših letih življenja in uresniči svoje skrite možnosti za telesne, socialne in duševne dejavnosti ter dobro počutje.
Spremljali bomo kazalnike učinka, pri čemer se bomo osredotočili na značilnosti oseb, vključenih v program, kot so starost, spol, stopnja izobrazbe, status na trgu dela, status gospodinjstva, vključenost v različne izobraževalne programe (formalno, neformalno, priložnostno učenje) in telesne vadbe. Za spremljanje podatkov o udeležencih bomo pripravili vprašalnik, ki ga bodo izpolnili na informativnem dogodku.
Pri skupnih kazalnikih rezultatov nas bodo zanimale predvsem aktivnosti starejših udeležencev in spremembe v znanju o zdravem in aktivnem staranju ter vključenost v različne izobraževalne programe. Poleg skupnih kazalnikov bomo spremljali tudi kazalnike za posamezne programe. Tudi za to bomo uporabili vprašalnik, s katerim bomo spremljali učinke programa. Zadovoljstvo z informativnim dogodkom, programom, predstavitvijo, metodami dela. Udeležence dogodka bomo po dogodku prosili za ustno in pisno oceno, rezultate pa bomo uporabili za ugotavljanje vpliva dejavnosti nanje in zagotavljanje trajnosti. Organizatorji dogodka se zavedamo, da želeni učinki morda ne bodo vidni takoj, vsekakor pa pričakujemo, da se bodo starejši začeli zavedati pomena vseživljenjskega učenja in zdravja, kar ima lahko dolgoročne pozitivne učinke na njihovo nadaljnje življenje, zlasti v smislu njihove samostojnosti in neodvisnosti.